Stomatologiczne wypełnienia zębów

Wiadomo nie każdy przepada za wizytami u dentysty. Decydując się na wizytę u specjalisty powinniśmy wybrać taki gabinet, w którym będziemy czuć się dobrze. Oczywiście najważniejsze są umiejętności osoby, do której się udajemy, jednak wrażenie estetyczne także świadczy o jakości proponowanych usług. Istnieją także gabinety przyjazne dzieciom (ministerstwobrowaru.pl). Są one odpowiednio dopasowane, kolorowe i wesołe. Możemy bez problemu znaleźć je w internecie.

W sytuacji, gdy zęby zaatakuje próchnica (wikipedia.org) lub też doszło do ukruszenia fragmentu któregoś z nich, konieczna jest wizyta u stomatologa, który poprzez zastosowanie odpowiedniego wypełnienia odbuduje każdy defekt. W gabinetach dentystycznych można znaleźć różnego rodzaju wypełnienia, jednak które będzie najlepsze? Jakie rodzaje wypełnień można wyróżnić?

Dobre wypełnienie, czyli tzw. plomba to materiał, który odbudowuje utracone fragmenty zęba. Pod wpływem pewnych czynników niektóre zęby z czasem zaczynają boleć, pojawia się dziura, którą trzeba zaplombować. Obecnie w większości gabinetów stomatologicznych wykorzystuje się różne rodzaje plomb, dzięki czemu każdy pacjent może podjąć decyzję o tym, którą z nich wybrać. Mniejsze gabinety nie dysponują niestety tak dużym wyborem, dlatego też przed wizytą warto sprawdzić tę kwestię. Niejeden stomatolog na swojej stronie internetowej ma zamieszczone wszelkie niezbędne informacje. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Poznaniu gabinetów stomatologicznych jest bardzo dużo, wybór tego jednego, najlepszego może być trudny. Warto posłużyć się wyszukiwarką internetową wpisując hasło dobry „dentysta Poznań”.

Wracając jednak do wypełnień, to można wyróżnić przede wszystkim kompozyty, glasjonomery oraz kompomery. Najpowszechniejsze są oczywiście kompozyty, które są dosyć trwałe, a różnica pomiędzy odcieniem zęba a odcieniem plomby jest praktycznie niezauważalna. Glasjonomery polecane są głównie do zębów mlecznych, ponieważ zbyt szybko się ścierają i kruszą, przez co są mniej solidne niż kompozyty. Jeśli chodzi natomiast o kompomery, to powstają one poprzez zmieszanie kompozytu i glasjonomeru, więc posiadają cechy obydwu rozwiązań. Zalecane są one jednak również do zębów mlecznych, ponieważ efekt estetyczny nie należy do najlepszych. Jeszcze do niedawna stosowane były amalgamaty, czyli ciemne plomby prezentujące się bardzo nieestetycznie, jednak z czasem zaczęto je wycofywać. Wprawdzie w niektórych gabinetach wciąż można się zdecydować na takie wypełnienie, jednak nie jest to najlepszy wybór.

Wybierając się do dentysty w Poznaniu (dentysta-stomatolog.com) z bolącym zębem, warto zdecydować się przede wszystkim na wypełnienie kompozytowe, które jest praktycznie niewidoczne i bardzo trwałe. Jeśli chodzi o jego koszt, to wszystko zależy od danego gabinetu dentystycznego, jednak ceny zaczynają się od 100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *