Jak sobie poradzić z wadą zgryzu?

Ortodoncja to trudna dziedzina stomatologii, która skupia swoje działania na leczeniu schorzeń zgryzu. Dentysta o tej specjalizacji skoryguje nasz zgryz i interweniuje w problemach stawu żuchwowego lub kości twarzoczaszki. Radom to baza renomowanych gabinetów [➠dentysta-stomatolog.com/radom,1.html], które od lat dbają o swoje dobre imię. Profesjonalizm i doświadczenie szczególnie wpływają na poziom świadczonych usług. Szukając dentysty, warto zapoznać się z tą propozycją, bowiem dopiero wówczas mamy pełny pogląd na sytuację w naszym mieście.

Ortodoncja jak już powiedzieliśmy, zajmuje się korekcją wad zgryzu. Leczenie to najlepiej wykonywać w okresie dziecięcym, gdyż wówczas uzębienie jest najbardziej podatne na wpływy. Dopiero się kształtuje, więc jest to odpowiedni czas, by powstrzymać rozwój ewentualnych wad. Leczenie w wieku dojrzewania i dorosłości także jest możliwe, ale uzyskane efekty nie są tak spektakularne, a leczenie trwa zdecydowanie dłużej.

Ortodonta swoje zabiegi wykonuje w oparciu o stosowanie aparatów ortodontycznych. Stałe aparaty zakłada się przy dużej wadzie. By ją skorygować, potrzebne jest od 3 do 5 lat stałego noszenia aparatu i ciągłego kontrolowania postępów oraz dostosowywania mocowań do postępujących zmian. Niezbędny jest więc ciągły kontakt z lekarzem. Wyróżnia się aparaty metalowe i porcelanowe, a wybór zależy tylko od nas samych. Aparaty ruchome to nakładki stosowane na noc. Indywidualnie wykonane odznaczają się najlepszymi rezultatami, które żeby osiągnąć, sami musimy się pilnować. Nakładki stosuje się na mniejsze, nieznaczne wady i w zależności od potrzeb konieczne jest ich używanie przez około rok. Pamiętajmy tez, że nietypowe lub bardzo wymagające przypadki mogą stanowić przeszkodę do założenia aparatu. Wówczas niezbędny jest zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest dla nas zupełnie bezbolesny.

Zapobiegać powstawaniu wad zgryzu również można. O ile nie jest to przypadłość genetyczna lub nie wynika z wypadku. Zazwyczaj wada pojawia się na skutek niepożądanych nawyków, takich jak podgryzanie przedmiotów lub ssanie kciuka. Następnym razem, gdy zauważymy takie zachowanie u swojego dziecka, zareagujmy.

Dentysta pomoże nam w walce o piękny uśmiech, bez względu na rozległość naszego problemu. Ogromna wiedza i doświadczenie pozwalają bowiem zmierzyć się z największymi problemami w zakresie leczenia uzębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *